Samorządowcy, feministki, byli parlamentarzyści, społecznicy i działacze młodzieżówek. Lewica przedstawiła pełne listy do Sejmu w okręgu łódzkim. Dwadzieścia nazwisk, które powalczą o głosy łodzian w nadchodzących wyborach.
Podczas konferencji prasowej lider łódzkiej Lewicy Tomasz Trela przedstawił drużynę Lewicy. Jak sam podkreślił, idzie ona po jak najlepszy wynik wyborczy.
Nasza pełna drużyna przedstawiona została dziś w samym sercu okręgu numer 9. Są uśmiechnięci i pełni energii, bo takiej Polski chcą dla wszystkich. Nie boją się wyzwań i trudnych rozmów, bo wierzą w swój program i ideały. Od dziś widzimy się każdego dnia w Łodzi, Koluszkach, Skoszewach, czy Rzgowie. Do zobaczenia i wszyscy w lewo zwrot - powiedział Tomasz Trela, lider Lewicy w okręgu łódzkim.
Zawsze lewica była w Łodzi potęgą i należy przypomnieć te czasy teraz, kiedy jesteśmy naprawdę zjednoczeni - dodała Hanna Gill-Piątek, "dwójka" na łódzkiej liście Lewicy.
Pełne listy, wraz z krótkim biogramem, prezentujemy poniżej:
1) Tomasz Trela
Przewodniczący SLD w regionie łódzkim, od 19 lat związany z SLD. Od 2014 roku wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za edukację, sport i rekreację, rynek pracy i gospodarkę komunalną, wcześniej miejski radny. W ostatnich wyborach samorządowych, startując do Rady Miejskiej zdobył 14 412 głosów i był to najlepszy wynik w mieście. Łodzianin z urodzenia i przekonania, prywatnie szczęśliwy mąż i dumny tata 5-letniej Zosi, regularnie gra w koszykówkę i jeździ na rowerze.
2) Hanna Gill-Piątek
Należy do Wiosny Roberta Biedronia, łodzianka, aktywistka miejska, społeczniczka. Ekspertka samorządowa, przygotowała Łódź do rewitalizacji kierując ministerialnym projektem. Publikowała stałe felietony w Gazecie Wyborczej, Przekroju i Dzienniku Łódzkim. W 2010 wspólnie z Henryką Krzywonos napisała książkę “Bieda. Przewodnik dla dzieci”, za którą nominowano ją do Okularów Równości. Członkini zarządu Stowarzyszenia Tak dla Łodzi i Rady Programowej Kongresu Kobiet.
3) Michał Kwiatkowski
Łodzianin, działacz społeczny, radny osiedlowy, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Współorganizator prodemokratycznych manifestacji i marszów takich jak Czarny protest, Marsz Równości. Zaangażowany w walkę o prawa kobiet. Nominowany do nagrody Kawaler Białej Wstążki przyznawanej przez Centrum Praw Kobiet. Prowadzi rodzinną firmę w branży multimediów. Od 20 lat żonaty. Ma dwie córki. Właściciel dwóch adoptowanych psów i wrednego kota. W 2018 roku kandydował do Rady Miejskiej w Łodzi.
4) Sylwester Pawłowski
Absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego w 1981 r. Studia podyplomowe z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i nauk politycznych. Wiceprezydent Łodzi 1998-2002, radny RM w Łodzi w latach 1988-1990, 1994- 2005 i 2014 do dziś. Poseł na Sejm RP V i VI kadencji 2005-2011. Odznaczony m.in. brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, oraz Medalem Edukacji Narodowej.
5) Tomasz Frączak
Menedżer, działacz społeczny, aktywista, polityk, pochodzi z Łodzi, ma 29 lat. Ukończył studia w Anglii. Zawodowo zajmuje się wprowadzaniem i rozwijaniem łódzkich przedsiębiorstw na rynki zachodnie. Prywatnie jest miłośnikiem wspinaczki górskiej i fanem angielskiej piłki nożnej.
6) Martyna Urbańczyk
Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Od 12 lat działa społecznie. Jest członkinią Lewicy Razem i stowarzyszenia Tak dla Łodzi. Działa również w Kooperatywie Spożywczej. Współzałożycielka łódzkiej grupy Strajk dla Ziemi. Startowała w wyborach samorządowych do Rady Miejskiej z ramienia komitetu TAK. Interesuje się polityką miejską, prawami pracowniczymi, feminizmem, ekologią.
7) Agnieszka Wieteska
Rodowita łodzianka. Ukończyła Finanse i Bankowość, od 21 lat pracuje w bankowości. Od 2018 radna Rady Miejskiej w Łodzi Klub SLD. Wiceprzewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Budżetu Obywatelskiego. Zasiada również w Komisji Finansów. Prywatnie dumna mama studentki Psychologi.
8) Maria Markowska-Kurc
Urodziła się, dorastała, pracowała i mieszka nadal w Koluszkach. Jej życie zawodowe to wieloletnia praca nauczycielki j.francuskiego w I LO w Koluszkach. Obecnie jest już na emeryturze, ale prowadzi aktywną działalność samorządową jako radna w Gminie Koluszki. Ma 2 dorosłych synów i 3 wnucząt. Lubi podróżować, poznawać nowe regiony, kultury i obyczaje ludzi z różnych stron świata. Często jeździ na rowerze. Doskonale zna miejscowości w swojej gminie i potrzeby ich mieszkańców. Jest otwarta i komunikatywna, nie brakuje jej skuteczności i uporu w działaniu.
9) Michał Rachalewski
Biolog, naukowiec, doktorant na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Pracownik centralnego biura medialnego Lewicy Razem, rzecznik prasowy, aktywista. W 2016 roku skutecznie upomniał się o prawa pracowników niższego szczebla na UŁ, angażował się w obronę praw kobiet. Łodzianin od pokoleń.
10) Michał Olejniczak
Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a także dwa kierunki studiów podyplomowych: „Zarządzanie Zasobami Ludzkimi” na Politechnice Łódzkiej oraz „Prawo Ubezpieczeń Społecznych i Gospodarczych” na Uniwersytecie Łódzkim. Mieszka i pracuje w Łodzi. Udziela się społecznie. W swojej pracy bezpłatnie pełni funkcję pełnomocnika ds. przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji w pracy oraz jest strażakiem w Ochotniczej Straży Pożarnej. Ma 37 lat, żonę oraz dwóch synów. Od 2018 r. jest radnym Rady Miejskiej w Łodzi, gdzie pełni funkcję Wiceprzewodniczącego trzech Komisji: Zdrowia i Opieki Społecznej, Rozwoju i Działalności Gospodarczej oraz Rewizyjnej. Interesuje się problemami społeczno-socjalnymi, rozwojem sportu w Łodzi oraz historią.
11) Patrycja Melaniuk
Mieszkanka gminy Andrespol, ma 36 lat. Do Sejmu startuje jako bezpartyjna kandydatka z listy Lewicy. Radna Gminy Andrespol, wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej. Magister Pedagogiki w kierunku Prewencji Patologii i Zagrożeń Społecznych. Od 15 lat funkcjonariusz publiczny w służbie czynnej. Ponadto Instruktor Rekreacji Ruchowej oraz Instruktor Samoobrony, dzięki czemu zauważa możliwości rozwoju naszego regionu, oraz kreatywnego i aktywnego spędzania czasu, a tym samym promocji Łodzi. Wrażliwa na potrzeby społeczne, a zarazem widząca deficyty zasługujące na niezwłoczne działania i zmiany. Charyzmatyczna, komunikatywna i konsekwentna w działaniu na rzecz ludzi i rozwoju województwa łódzkiego.
12) Igor Wojciechowski
Dwudziestodwuletni student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Od ponad 10 lat zaangażowany w działania na rzecz organizacji pozarządowych. Koordynator łódzkiej części młodzieżówki Roberta Biedronia.
13) Beata Świderska
Ukończyła Uniwersytet Łódzki na Wydziale Nauk o Wychowaniu i Wydziale Zarządzania. Nauczycielka z ponad 20-letnim stażem. Aktywna działaczka Związku Nauczycielstwa Polskiego, organizatorka wielu lokalnych i ogólnopolskich imprez sportowych w tenisie stołowym dla nauczycieli. Była reprezentantka kadry narodowej Polski w tenisie stołowym. Obecnie pracownik samorządowy. Mężatka, mama dwójki synów Juliana (13 lat) i Miłosza (11 lat) Interesuje się sportem i polityką. Jesienią 2018 startowała z listy SLD w wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Łódzkiego, zdobyła wówczas prawie 2500 głosów.
14) Mariusz Sokołowicz
Ekonomista. Profesor Uniwersytetu Łódzkiego (specjalizacja: gospodarka przestrzenna) i miejski działacz społeczny (TAK dla Łodzi). Przez kilka lat pracował jako zarządca na rynku nieruchomości. W latach 2009-2013 urzędnik samorządowy odpowiedzialny za rewitalizację ulicy Piotrkowskiej. W wolnych chwilach dużo czyta i trochę pisze. Jego pasją są podróże motocyklowe.
15) Adam Wojech
Samorządowiec, społecznik, miłośnik Łodzi! Radny osiedla Olechów-Janów, przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w kraju oraz Łodzi. Członek Zarządu Krajowego SLD. Wieloletni przewodniczący SKN SPATIUM oraz wiceprzewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Absolwent gospodarki przestrzennej. W latach 2015-18 członek rady programowej ds. budżetu obywatelskiego. Inicjator strajku łódzkich studentów z 2018 roku.
16) Tomasz Minkiewicz
17) Jakub Kołaciński
Przedstawiciel PPS na łódzkiej liście Lewicy. Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim oraz podyplomowej organizacji produkcji w Szkole Filmowej w Łodzi. W ostatnich latach zdobywał doświadczenie zawodowe jako kierownik projektów w branży badań rynku i opinii. Aktywista i miłośnik zwierząt.
18) Wioletta Pawlik-Nowacka
Z wykształcenia magister ekonomii i menadżer organizacji pozarządowych, prywatnie mama 9-miesięcznej Marysi oraz szczęśliwy opiekun licznego stada psów i kotów. Ponad 10 lat działa jako społecznik i aktywista m.in. jako: Przewodnicząca KDO ds. ochrony zwierząt i zapobiegania bezdomności w Łodzi, Wiceprzewodnicząca Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, twórca projektów do budżetu obywatelskiego, pomysłodawca i organizator Marszy (Nie)Milczenia oraz Festiwali „Ludzie zwierzętom”. Prowadzi organizacje z różnych płaszczyzn, jednak jej serce należy do tematyki prozwierzęcej. Obecnie skupia się na edukacji, informacji, doradztwie i inicjowaniu zmian strukturalnych oraz formalno–prawnych. Wierzy, że działając solidarnie i konsekwentnie możemy zmienić świat, dlatego tak duży nacisk kładzie na integrację organizacji. Nie ma dla niej znaczenia gatunek, wychodzi z założenia, że każda istota żyjąca zasługuje na pomoc i każdej należny się szacunek.
19) Elżbieta Pędziwiatr
20) Piotr Bors
Specjalista rynku pracy. Absolwent Socjologi na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ i podyplomowych Studiów Audytu i Kontroli w jednostkach finansów publicznych na Wydziale Zarządzania UŁ. W latach 2010-2014 Radny Rady Miejskiej w Łodzi, w 2014‑2018 Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego. W wyborach samorządowych 2018 r. startując z 2. miejsca zdobył 5,4 tys. głosów.